Merhaba!

 
As the economic capital of Turkey, Istanbul straddles Europe and Asia and is full of socially conscious organizations and prestigious higher education institutions. Yet many of those organizations are unable to receive management consulting services that would help them operate in a more efficient way. Likewise, university students need more opportunities to gain hands-on work experience and to develop skills applicable to a wide range of careers.
 
To address this problem, 180 Degrees Consulting Istanbul is taking the lead to connect top students with non-profits, social enterprises, charities, and socially minded businesses based in this vibrant city. We build teams of ambitious and committed students to offer high quality yet very affordable consulting services tailored to the unique needs of our clients.

How does it work?

180 Degrees Consulting Istanbul first selects the most capable and motivated students through a rigorous recruitment process. Later we match the expertise of our consulting teams with the needs of organizations, and our 180 Degrees Consultants start working on real consulting projects throughout an academic year.
 
Eventually our clients get an opportunity to reach their full potential, see things from a different angle, and make a bigger social impact without incurring any considerable cost. Our consultants, on the other hand, gain work experience, improve their skills, experience being a consultant, and interact with like-minded peers.
 
Whether you are a potential future 180 Degrees Consultant or an organization that would like to learn more about our services, please contact the Branch Leadership Team below.
 
As a final note, please remember that 180 Degrees Consulting is an international not-for-profit organization and all branches are run only by volunteers.
 
Applications are now open. All students living in Istanbul are welcome to email their CVs to istanbul@180dc.org. You may also submit a cover letter to tell us more about your background and how you plan to commit to a consulting project. The applications with a cover letter will be given priority. 
 

˜

Türkiye ekonomisinin kalbi olan İstanbul, Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlamakta ve içerisinde çok sayıda sosyal amaç güden organizasyon ve saygın yüksek öğrenim kurumu barındırmaktadır. Ancak bu kuruluşların pek çoğu, daha etkili faaliyet göstermelerine yardımcı olabilecek yönetim danışmanlığı hizmetleri edinememektedirler. Benzer şekilde üniversite öğrencileri, pratik iş tecrübesi edinmelerine ve pek çok kariyer sahasına uygulanabilecek beceriler geliştirmelerine olanak sağlayacak fırsatlara ihtiyaç duymaktadırlar.
 
Bu sorunu çözmek için 180 Degrees Consulting Istanbul, şehrimizde bulunan en iyi üniversite öğrencilerini, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, sosyal girişimler, vakıflar, dernekler ve sosyal sorumluluk sahibi şirketlerle buluşturmak adına ilk adımı atıyor. En kabiliyetli ve istekli öğrencilerden oluşan takımlar oluşturarak, müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilmiş, yüksek kaliteli ancak masraf yaratmayan yönetim danışmanlığı hizmetleri sunmaktayız.

Süreç nasıl işliyor?    

180 Degrees Consulting Istanbul öncelikle en parlak üniversite öğrencilerini titiz bir eleme süreci sonucunda seçer. Ardından danışmanlardan oluşan takımlarımızı, uzmanlık alanlarına bağlı olarak, organizasyonların ihtiyaçları ile eşleriz ve 180 Degrees Danışmanlarımız, bir akademik sene boyunca gerçek bir danışmanlık projesi üzerine çalışmaya başlarlar.
 
Neticede müşterilerimiz, hiçbir hatırı sayılır masraf altına girmeden, tam potansiyellerine ulaşabilme, olaylara başka açılardan bakabilme ve daha büyük bir sosyal etki yaratabilme fırsatı edinmiş olurlar. Diğer taraftan danışmanlarımız ise iş tecrübesi edinir, becerilerini geliştirir, bir yönetim danışmanı olmayı tecrübe eder ve kendileriyle benzer dünya görüşüne sahip akranlarıyla etkileşirler.
 
Hizmetlerimiz hakkında daha çok bilgi edinmek isteyen organizasyonların ve potansiyel öğrenci danışmanların, bizlerle temasa geçmesini bekliyoruz.
 
Son olarak hatırlatmak isteriz ki 180 Degrees Consulting kâr amacı gütmeyen bir uluslararası kuruluştur ve tüm şehirlerdeki kollar yalnızca gönüllüler tarafından idare edilmektedir.
 
Başvurular şu an açıktır. İstanbul’da ikamet eden tüm öğrenciler istanbul@180dc.org adresine CV’lerini eposta ile gönderebilirler. Buna ek olarak, bir niyet mektubu (cover letter) gönderip, kendinize ve bir danışmanlık projesine nasıl katkı sağlamayı umduğunuza dair daha çok bilgi paylaşabilirsiniz. Bu ek bilgiyi paylaşan öğrencilerin başvurularına öncelik verilecektir.

Address:

Istanbul, Turkey

Istanbul

Turkey

apply to Become a Consultant

To apply to become a 180 Degrees Consultant, please click the button below, then select your branch and complete the form.